Lutz Hübner drámája alapján
Szereplők: Ferenc Judit és Kőrösi István
Fény: Majoros Róbert
Technikusok: Galgó Mihály és Ivan Dunđerski
Fotó: Bicskei Anikó és Gutási Lukács
Rendező: Igor Pavlović
Nyolc jelenetet, nyolc férfi és nyolc női szerepet ad elő két színész, Ferenc Judit és Kőrösi István, Igor Pavlović rendezésében. A Dramaturg, az Idős színész, a Kezdő, a Kegyetlen zsarnok rendező, a Díva, a Kellékes… csak néhányak Lutz Hübner Gréta, 89. oldal című komédiájának a szereplői közül. A mi változatunkban Faust és Margit jelenete (ami a 89. oldalon található) helyett a színész és a rendező Madáchnak Az ember tragédiáját viszik színre, és épp Éva egyik jelenetén dolgoznak.
Az átlagközönség számára ismeretlen mesét mesélünk el: a színházi alkotók viszonyairól egy munkafolyamat alatt. Ez a mese rólunk szól: színészekről, rendezőkről, színházi dolgozókról. Szellemes és (ön)ironikus történet a színházban előforduló extrém jellemekről, a munkamódszereikről, a meggyőződésükről, hogy épp az ő művészetük az igazi. Persze a túloldalon mindig ott áll ezeknek a típusoknak az ellentéte (a kísérletezésre nem hajlandó Díva, az önbizalom hiányában szenvedő Rendező, az őszinte, de még tapasztalatlan Kezdő, a freudisztikus rendező, akinek a színházi víziója a szexben és csakis a szexben nyilvánul meg, az Idős színész, aki emlékezésből rendez – azokból a színházi élményekből táplálkozva, melyeknek a részese volt ötven évvel ezelőtt stb.). És íme nekünk a játéktér az összetűzésekhez, drámai és komikus szituációkhoz. Persze az egész mese kicsit (komikusan) eltúlzott, mint ahogy az a színházban lenni szokott, hogy a rendező és az író bemutathassa a lényeget a nézőnek… valójában ennek csak a 99 százaléka igaz… No, de félre a tréfával. Az utóbbi időben ha a színházról esik szó, mondjuk a hírekben, nem tekintünk nagy bizalommal a jövő felé. Szükség van-e ránk? Eljön bennünket nézni valaki is? Vajon ebben a technikailag folyton fejlődő világban, mondjuk húsz év múlva létezünk majd? Mi nem figurázzuk ki magunkat (butaság lenne azt tenni), hanem nevetünk saját magunkon a nézőkkel együtt. Ami ritka és elfelejtett jelenség, de ami bizonyítja az elhivatottságunkat és a szakmánk jelentőségét, ami évezredek óta ellenáll az időnek, és reméljük, ez a jövőben is így lesz. A színésznek muszáj játszania, alkotnia, mert csak így tud létezni. Színházi játék, színpad nélkül elvesznek, ezt látni lehet majd az előadásban is. Épp ezért a díszlet huszonvalahány bőröndből áll, melyekből előkerülnek a kellékek, jelmezek… Bőröndökből állítják össze a díszletjelzéseket (asztal, ágy, ékszeres doboz) is. A poros, kopott, régi kellék, ami előkerül egy lejátszott előadásból, egy saját történetet mesél el, az idő múlásáról, de büszkén létezve, harcolva, mint ahogy azt teszi a mi szakmánk is és a színház is. Színházi élet egy bőrönddel, fogkefével és a frissen nyomtatott szövegkönyvvel egy mostani vagy talán egy jövőbeni darabhoz, ez a mi sorsunk, az életünk, a bőröndök tele vannak a gondolatainkkal, érzéseinkkel, emlékeinkkel. Csak az a kérdés, szeretne-e a néző besétálni a becsei vagy újvidéki vagy bármelyik színházba, akarja-e hogy kitárulkozzunk előtte?
Igor Pavlović, rendező
Gradsko pozorište Bečej i Novosadsko pozorište – prema drami Luca Hibnera –
Reditelj: Igor Pavlović
Igraju: Judit Ferenc i Ištvan Kereši
Svetlo: Robert Majoroš
Tehničari: Mihalj Galgo i Ivan Dunđerski
Foto: Aniko Bičkei i Lukač Gutaši
Osam scena, osam muških, osam ženskih likova izvode dvoje glumaca Ujvideki Szinhaza (Novosadskog pozorišta) Ferenc Judit i Kereši Ištvan, u režiji Igora Pavlovića (Srpsko narodno pozorište). Dramaturškinja, Stari glumac, Početnica, Reditelj bezobzirni despot, Diva, Rekviziter… samo su neki od likova ove duhovite i tople komedije, nastale po motivima teksta nemačkog pisca Luca Hibnera „Greta stranica 89“. U našoj verziji komada, umesto Faustove i Gretine scene na strani 89 (kod Hibnera), glumac i reditelj se nalaze na sceni pozorišta i rade na Madačevoj „Čovekovoj tragediji“ i na Evinoj sceni.
Pričamo jednu običnoj publici nepoznatu priču o: odnosima pozorišnih stvaralaca prilikom rada na jednoj predstavi. Ovo je priča o nama: glumcima, rediteljima, pozorišnim stvaraocima. Duhovita i (samo)ironična priča o ekstremnim slučajevima i karakterima u pozorištu i njihovim idejama kako se pozorište MORA praviti da bi jedino moglo biti ono pravo. Naravno, sa druge strane uvek stoji neka suprotnost (Nezainteresovana Diva za eksperimente, Neiskusni reditelj bez samopouzdanja, Početnica iskrena ali bez prakse, Frojdistički reditelj i njegova vizija da je sve sex sex sex, Stari glumac koji režira po sećanju predstava koje je gledao pre pedeset godina itd), i eto nama lepog polja za igru,sukob i komične situacije. Naravno, ova cela priča je malo prenaglašena (komički), kako to obično biva u pozorištu, ne bi li pisac i reditelj dokazali publici svoju poentu. U stvarnom životu, samo je devedeset posto ovoga istina! Šalu na stranu. Kada god se pomene pozorište u poslednje vreme na vestima, mi strepimo za svoju budućnost. Da li smo ikome potrebni? Da li iko dolazi da nas gleda? Da li ćemo u ovom tehnološki prenaprednom vremenu za dvadeset godina uopšte postojati? Mi se ovde ne rugamo sami sebi (bilo bi zaista glupo da to činimo) nego se zajedno sa publikom smejemo na svoj račun. Što je retka i gotovo zaboravljena pojava, ali smatramo da to pokazuje snagu našeg poziva koji već hiljadama godina odoleva vremenu, a nadamo se da će odoleti i ovom koje je ispred nas. Glumci moraju da igraju, moraju da stvaraju, jer samo tada postoje. Bez pozorišne igre, bez scene, oni su izgubljeni, a pomalo su izgubljeni i na sceni (mislimo na likove koje igraju), što će se videti u predstavi. Zbog svega ovoga prethodnog, scenografija je sastavljena od dvadesetak kofera raznih veličina iz kojih glumci vade svoje rekvizite, kostime. Od kofera prave markirnu scenografiju za svoju probu (sto, stolice, krevet, zid, kutijica za nakit…). Taj prašnjavi izlizani nepotrebni deo neke prethodne predstave šapuće nam o svom ličnom udelu u pozorišnoj istoriji i o neumitnom prolasku vremena, ali i ponosno, i ne predajući se, da postoji i dalje, kao i naš poziv, kao i pozorište samo. Pozorišni život sa jednim koferom, četkicom za zube i odštampanim tekstom prethodne, sadašnje i možda neke buduće predstave je ono što je naša sudbina, naš život, i ti koferi su prepuni naših emocija, naših sećanja, naših misli… Pitanje je samo da li publika želi da se prošeta do pozorišta u Bečeju, Novom Sadu, bilo gde, da bismo ih otvorili pred njima i da bismo im se ogolili ili ne.
Igor Pavlović, reditelj